קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מי אנחנו

מגזין הכיבוש נוסד באוקטובר 2004 על ידי קבוצה של פעילים ישראליים נגד הכיבוש הנחרדים מן הסתירה ההולכת וגדלה בין המציאות הקשה שהיו עדים לה בשטחים הכבושים לעומת הדרך בה השתקפה ותוארה (ועדיין מתוארת) בזרם המרכזי של אמצעי התקשורת. המדיניות המתמשכת של הקולוניזציה בשטחים תוארה באמצעי התקשורת בישראל ובארה"ב כ"מלחמה בטרור" וכ"צרכי הביטחון"", בשעה שבמציאות מקדמת מדיניות זו את הטרור ומסכנת את עתידם של שני העמים החיים בארץ.

מטרת האתר היא לספק מידע ופרשנות בעברית ואנגלית להתפתחויות הנמשכות בשטח. לעורכי מגזין הכיבוש דעות שונות בדבר הפתרון האופטימלי לסכסוך הישראלי פלסטיני אך כולם מאוחדים באמונתם שהפתרון הנראה לעין חייב להיות מבוסס על סיום מוחלט ובלתי מותנה של הכיבוש הצבאי הישראלי ועל עקרונות של שוויון, צדק וכבוד הדדי בין שני העמים.

האתר מתעדכן במאמרים וידיעות הנבחרים מדי יום על ידי אחד העורכים המתנדבים, מתוך אמצעי התקשורת הישראלים, הפלסטינים והבינלאומיים, דיווחי שטח שלנו ושל פעילי שלום אחרים וכן דוחות של ארגוני זכויות אדם וארגונים הפועלים נגד הכיבוש. אנו עושים כל מאמץ לספק מידע אמין, אך אין לנו אפשרות לאמת את כל העובדות המדווחות במאמרים. מצד שני, אנחנו מתעדכנים בכל הקורה בשטחים באמצעות קשרים עם פלסטינים ופעילי שטח, וקריאת החומר המתפרסם באמצעי תקשורת. חלק מחברינו הם עצמם פעילי שטח. עורכינו בוחרים את המאמרים והדוחות שיש בהם ענין לקוראים, אך אינם בהכרח מסכימים עם תוכנם או לדעות המובעות בהם (אלא אם כן חובר המאמר על-ידי העורך\ת). כל המאמרים (משנת 2004) נמצאים בארכיון ואפשר להגיע אליהם באמצעות מנוע חיפוש או באחד המדורים. האתר נועד לשרת תלמידים, חוקרים, עיתונאים וכל אדם המחפש מידע על הכיבוש. אתר האחות http://www.perspektiva.co.il מספק מידע בשפה הרוסית.

אנו נשאלים תכופות מה כוונתנו במושג "השטחים הכבושים". בעינינו, השטחים הכבושים כוללים את כל השטח הנמצא מעבר לקו הירוק ואשר נכבש בשנת 1967, דהיינו הגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, רצועת עזה ורמת הגולן. האתר מתמקד בעיקר בנעשה בגדה המערבית ובעזה משום שרוב מעשי האלימות מתרחשים שם. בעינינו, רצועת עזה היא עדיין אזור כיבוש גם לאחר ה"התנתקות" רק אופן השליטה הישראלית בה שינה את צורתו. עתה מהווה הרצועה בית כלא ענק שהצבא גידר ונעל אותו והוא ממשיך במדיניות ההרס והחורבן. מדיניות זו החלה זמן רב לפני שהקסאמים הראשונים נפלו על שדרות ואין היא הביאה את הביטחון, אלא ההפך.

מאמרים נוספים שאפשר למצוא באתר מתייחסים למדיניות הגזענית שנוקטת מדינת ישראל כלפי אזרחיה הערבים - הריסת הכפרים והשדות של הבדואים בנגב, מדיניות שיכון מפלה בתוך הקו הירוק ורדיפה של אישי ציבור ערבים.

במדור האקטיביזם אנו מציעים לקוראים דרכים להצטרפות למאבק נגד הכיבוש.


העורכים (לפי סדר הא"ב)

ויקטוריה בוך ז"ל
חנה ארנון
אסף אורון
סאם בלאט
עופרה בן ארצי
דניאל ברסלאו
אילנה דרוקר
רוני המרמן
רחל הרץ
דורית הרשקוביץ
ביאטה זילברשמיט
רמה יעקבי
יעקב כתריאל
עופר ניימן
דוד ניר
אדי סער
רות פליישמן
עדנה קדמן
אדם קלר